Love Beauty >> Älskar skönhet >  >> Viktminskning >> Tips

Äta hälsosam vs snabbmat

1/7 Äta hälsosam vs snabbmat

Statistiken är alarmerande. Över 60 procent av amerikanska vuxna, liksom 27 procent av unga kanadensare i åldern 2 och 17, uppfyller kriterierna för att vara överviktiga eller feta. Det är inget mysterium att en av de viktigaste faktorerna bakom dessa siffror är den ständigt ökande närvaron av snabbmatdieter bland nordamerikanska familjer. På gång föräldrar känner att de kan spara dyrbar tid vid genomgången medan familjer med lägre inkomst tror att superstora trios och djupskål pizzor sparar pengar. Medan den förstnämnda kan vara sant, är den senare en illusion.

En hink med kyckling på 20,99 dollar för att mata fyra personer kan verka som ett fynd vid första anblicken, men när du tänker på att skräpmat kan vara mycket beroendeframkallande och upprätthålla en ond cykel av ohälsosamma matvanor, blir 20 $ plötsligt till 150 miljarder dollar för hälsa -Care-räkningar, det belopp som amerikanerna betalar varje år till följd av fetma-relaterade sjukdomar. Sanningen är att inte bara äta hälsosamt billigare på lång sikt, utan det är ofta billigare än snabbmat på måltid till måltid.

Följande är en uppdelning av vad en snabbmatfrukost, lunch och middag vanligtvis kostar. Vi kommer sedan att visa dig den faktiska kostnaden för dessa måltider om ingredienserna köpts färskt och förberedt hemma. Slutligen kommer vi att erbjuda dig hälsosamma alternativ till dessa måltider, mat som både ditt kropp och ditt bankkonto kommer att tacka dig för.

frukost

Det första misstaget som många gör är att hoppa över frukosten helt. Detta får människor att äta för mycket på dagen och upprätthålla denna äta cykel.

En typisk snabbmatfrukost:

2/7 Äta hälsosam vs snabbmat

McDonald's Egg McMuffin

Egg McMuffin är faktiskt en av de bättre snabbmatfrukostarna som finns, som innehåller 290 kalorier och 12 g fett till ett lågt pris av $ 2,69. Vad händer nu om du skulle göra din egen ägg mcmuffin hemma? Du skulle behöva ett paket engelska muffins, en kartong med sex ägg, ost och bacon (skinka eller korv om du föredrar). Den totala för dessa ingredienser skulle vara cirka $ 14. Dela upp dessa ingredienser i sex enskilda smörgåsar, och var och en kostar dig $ 2,33. Den totala skillnaden på $ 2,16 kanske inte verkar betydande, men när du faktorerar hashbruna och kaffe eller juice som de flesta beställer till ekvationen, kommer din Egg McMuffin -trio till $ 4,99. Hoppa över hashbruna och gör kaffe hemma också och du tittar på en daglig besparing på cirka $ 2,50 - $ 9 under sex dagar.

En av nycklarna till att äta en hälsosam frukost är att välja en mängd olika livsmedel som ger dig energi. De komplexa kolhydraterna som finns i högfiber spannmål, kli, havregryn och fullkornsbröd, de enkla kolhydraterna och fiber som finns i färsk frukter, proteinet som finns i ägg, kalkon och mejeriprodukter, samt friska fetter som olivolja, avokado av avokado, och nötter, är alla bra idéer på morgonen.











3/7 Äta hälsosam vs snabbmat

vanilj jordnötter-smoothie smoothie

För att göra din egen vanilj jordnötsmante banansmoothie, blanda ihop 1 matsked jordnötssmör, 1 banan, lite is och 12 oz (350 ml) vanilj sojamjölk. Denna läckra och fyllande dryck innehåller 370 kalorier och kostar dig ungefär en dollar att göra. Smoothies är ett bra sätt att starta dagen. De är snabba att göra och, bäst av allt för människor som letar efter en näringsrik frukost-på-gå, de är bärbara

4/7 Äta hälsosam vs snabbmat

Lågfett kli blåbärmuffin

Muffins är enkla att tillverka och om du förbereder ett parti för veckan har du ett bekvämt mellanmål för att hjälpa till att starta dagen. En blåbärsmuffin med låg fetthalt innehåller 123 kalorier och 0,9 g fett. För att köpa alla ingredienser du skulle behöva för att göra ett dussin muffins från början skulle kosta cirka $ 20, så en muffin skulle sätta dig tillbaka cirka $ 1,60.

Total kostnad för denna hälsosamma frukost:$ 2,60

5/7 Äta hälsosam vs snabbmat

whopper värde måltid

En whoppervärde måltid från Burger King innehåller 1 250 kalorier och 57 g fett och kostar drygt 6 dollar. Om du skulle göra din egen kombination hemma skulle du behöva nötkött, bulle, grönsakerna och popen. Kostnaden för 1 kg malt nötkött, ett paket med sex burgerbullar, en säck potatis, 1 tomat, 1 lök, 1 salladhuvud och 1 liter pop är ungefär $ 12. Kostnaden för en enskild del (hamburgare, en servering av pommes frites och dryck) är bara ... vänta på det, $ 2! Besparingarna här är enorma.

Ett hälsosamt lunchalternativ:

Till lunch är det viktigt att inkludera minst tre av de fyra livsmedelsgrupperna för att hålla dig igång, inklusive protein och frukt och grönsaker.











6/7 Äta hälsosam vs snabbmat

kalkonsmörgås på fullkornsbröd

Turkiet kött smakar bra i smörgåsar. En typisk grundläggande kalkonsmörgås innehåller cirka 230 kalorier och 3,5 g fett och kostar endast cirka $ 1,50 att göra. Lägg till läckerheten med ingredienser som avokado, ost och tomat med lite kryddig honung-dijon senap.

7/7 Äta hälsosam vs snabbmat

Fruktparfait

Skäm bort dig med en vattnig efterrätt som en fruktparfait efter din middag. Denna ananas-Raspberry-version innehåller 109 kalorier och kostar cirka $ 2,50. Gör ditt eget recept med säsongsbetonade eller försäljningsfrukter så kommer du enkelt att sänka kostnaden.

Total kostnad för att äta en hälsosam middag:$ 4

Så i slutet av en hälsosam dag har du konsumerat cirka 1 300 kalorier, vilket är ungefär två tredjedelar av de 2 000 kalorierna som du skulle konsumera snabbmatvägen (medan du fortfarande äter kakor!). När det gäller den dagliga kostnaden, äter sunda ringar in på totalt cirka 10 dollar. En hel dag med snabbmat kommer att kosta dig närmare 20 $, så snälla lurar dig aldrig att tänka att snabbmat är ett klokt ekonomiskt beslut för din familj.

Som ni ser är det inte bara enkelt och snabbt att ersätta de feta snabbmatarna med hemlagade, färska ingredienser, utan kan också gå långt för att hjälpa dig att sträcka din dollar och din livslängd, utan att sträcka dina byxor.